محل تبلیغات شما
بنام خدا

بعنوان مقدمه:
1 - جاده زیبای خلخال - اسالم و همینطور پونل - خلخال را بارها رفته ام و هر بار در یک سه راهی (بنظرم جایی بنام مجره) با دیدن تابلوی "آبگرم کلور" وسوسه می شدم تا سری بزنم به این آبگرم که عکسهای آنرا در فضای مجازی دیده بودم و بکر بودن آن قلقلکم می داد . هر بار هم به علت ضیق وقت و البته نا آشنایی با منطقه و مسیر منصرف می شدم.
2 - بارها به ییلاقات ماسال رفته ام و این منطقه زیبا را با آن ابر و مه و باران نم نم اش بسیار دوست دارم. سال پیش که با دوستان به ییلاق بیلگادول رفته بودیم، یکی از دوستان که از علاقه وافرم به آبگرمهای طبیعی و بکر خبر داشت بمنظور به غلیان در آوردن احساساتم عنوان کرد که "این منطقه فقط یک برکه آبگرم کم دارد" و من با توجه ادامه جاده  ییلاقات ماسال به سمت خلخال به فکر آبگرم کلور افتادم.
3 - چندی پیش در پی یافتن چشمه کلیه(چشمه ای که برای از بین بردن سنگ کلیه مفید هستند) به بخش طارم سفلی رفته بودم از یکی از اهالی در خصوص آبگرمهای منطقه پرسان شدم که خبری از آبگرمی طبیعی در جاده منجیل به زنجان داد. پس از کلی بررسی و جستجوی اینترنتی رسیدم به آبگرم تیل.

آبگرم تیل را در نقشه گوگل جستجو کردم و یافتم. از عکسهای ماهواره ای گوگل مپ بنظر می رسید که منطقه بسیار کم تردد و کم جمعیت است و شاید بدون تمدن و مدنیت و حتی آبادی درست و درمان.پس با دور زدن تحریمهای ظالمانه (بدون فیلتر امکان دانلود نقشه آفلاین وجود ندارد!) نقشه آفلاین منطقه را دریافت کردم . بنظرم منطقه ای کوهستانی و خشک آمد بطوریکه وقتی می خواستم از منجیل حرکت کنم باک خودرو را پر و لبریز کردم.
جاده منجیل به زنجان را قبلا رفته بودم و می دانستم که جاده زیباست که بعد از سه راهی آب بر جاده گردنه ای زیبا دارد ولی باید از سه راهی به سمت آب بر می پیچیدم که الحق زیبایی و طبیعت این منطقه کم از طارم ندارد. همه جا آباد و پر آب . پر از باغهای زیتون و انجیر و انار .
از سه راهی نزدیک آبر بر بدون اینکه وارد شهر شویم به سمت "درام" پیچیدیم. تابلوهای نصب شده در مسیر که "خلخال" را نشان می دادند این نوید را به ما می داد که جاده آسفالته است . کمی بعد جاده آسفالته جدید تقریبا بدون تردد (در صبحگاه قبل از طلوع) وسوسه ام کرد تا کمی هم پر گاز برانم اما حدود ده کیلومتر بعد جاده تمام شد! جاده تمام شد و تحریمهای ظالمانه باز هم خودی نشان دادند!
جاده تمام شد و تابلویی ما را به سمت خروجی خاکی راهنمایی کرد. از گردنه تقریبا ناهمواری ارتفاع کم کردیم و خوشبختانه خیلی زود رسیدیم یه جاده خاکی زیر سازی شده (که قرار است ان شاالله ادامه جاده اصلی باشد) . کمی مانده به جعفر آباد باید از خروجی که فاقد تابلو است جاده سمت راستی را انتخاب کرد(جاده مستقیم به سمت هشتجین می رود) . خیلی طول نکشید که خودروهای پارک شده در کنار جاده نشانه آبگرم تیل بود.

آبگرم در حاشیه رودخانه شاهرود قرار دارد و در اطراف حوضچه مربوط به بانوان( که دور چینی و مسقف است) چند اتاق کاهگلی ساخته شده و خانواده ای متولی و مالک این منطقه است که معتقد است 93 سال این منطقه در تملک خانواده شان است. اتاقها را اجاره می دهد و باغ کوچکی دارد در آن سوی رودخانه که انگور و انجیر دارد و می فروشد. حوضچه مردانه 200 - 300 متر بالاتر است که رو باز است و طبیعی . حوضچه ای حدود 2 متر در 3 متر با عمقی بیش از یک متر و 300 سانت با گرمایی مطبوع و دلچسب مثل همه آبگرمهای کوهستانی - جنگلی که کمی از دمای بدن انسان گرمترند. 

کمی در اطراف پرسمه می زنم تا جوانان روستای تیل که آنجا را قرق کرده اند دل بکنند و بروند ولی فایده ندارد و گویا انها هم منتظرند تا من شوم  که تا می شوم آنها لباس می پوشند و می روند.
منطقه خنک با هوایی عالی و پاک و درست پشت کوههای ماسوله و فومن . بدون رطوبت . بقول اهالی اغلب باران می بارد و معمولا کمتر اتفاق افتاده که برف ببارد. 
بهرحال تنی به آب می زنم و پس از گرفتن چند عکس به راه خودمان ادامه می دهیم. مسیر تا روستای "قشلاق دیز" خاکی است ان شاالله به محض رفع تحریمها(حالا ظالمانه اجانب یا مسئولان) آماده آسفالت شدن است و بعد از آنجا آسفالت خوب است.
البته ما تا شال می رویم و از آنجا به سمت روستا گردشگری گیلوان و پس از گیلوان 17 کیلومتر خاکی را ارتفاع می گیریم تا به جاده آسفالت ییلاقات ماسال برسیم. 
در ارتفاعات ماسال محل شهادت میرزاکوچک خان در کنار جاده قرار دارد که پس از شکست به قصد پناه بردن به عظمت خانم فولادلو از دره ماسال بالا آمده بود و اگر برف و کولاک و سرما امانش می داد به روستای گیلوان می رسید و از دست دشمن و طبیعت خشن خلاص می شد که نشد. مردم گیلوان جسد یخ زده اش را تا روستا پایین اوردند و قبل از دفت سالار شجاع طالش سر رسید و سر میرزا را برید . جسد میرزا در قبرستان خانقاه گیلوان توسط مردم دفن شد و بعدها یکی از علاقمندانش جسد را به قبرستان سلیمان داراب رشت منتقل کرد.

مسیر های دسترسی به آبگرم تیل:

1- از خلخال : از خلخال به کلور (35 کیلومتر) ، از کلور تا شال(روستایی آباد و زیبا) 9 کیلومتر ، از شال تا قشلاق دیز (5 کیلومتر) جمعاً حدود 50 کیلومتر آسفالته و ادامه را تا آبگرم 13 کیلومتر خاکی زیر سازه شده خوب.
2 - از جاده سرچم : از خروجی هشتجین تا هشتجین 15 کیلومتر آسفالته و از هشتجین تا آبگرم 64 کیلومتر که حدود 10 - 15 کیلومتر آن خاکی است.
3 - از جاده منجیل - زنجان : از منجیل یا زنجان تا درام حدود 80 کیلومتر آسفالته ، از درام تا آبگرم 33 کیلومتر که حدود 10 کیلومتر آن آسفالته و بقیه خاکی زیرسازی شده عالی است.

توضیح1 : از سمت خلخال این آبگرم بنام "کلور" (روستای تیل جزو بخش کلور است) و از سمت طارم و زنجان بنام آبگرم تیل معروف است!
توضیح 2: عکسهای مربوطه در اینستاگرام من : @masqala
https://www.instagram.com/p/CEw_8lJB_ac/?igshid=1kv30sr9al5cx

آبگرم خورهه محلات

آبگرم علی داشی یا مشه سوئی

آبگرم های منطقه قینرجه تکاب

جاده ,آبگرم ,کیلومتر ,منطقه ,سمت ,تیل ,به سمت ,آبگرم تیل ,این منطقه ,پس از ,است و

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

tiostarvellearn Mark's notes oreracfo covilige تالار گفتگو برای تبادل افکار و تجربیات مراقبین فرسایش مغز(دمانس) Isabel's collection Melba's style arecovsmal misdoorshelwe naricalto